Pod svobodnim soncem – naša zmaga

/…/ Zmaga, da lahko svobodno tu živim,

se smejem, malo tudi o svetu se učim,

po spletu novice vse izbrskam,

včasih se s kolesom po hribu zapodim.

V tej pomladi svobodno odraščam
in to svobodo vsem otrokom želim. /…/

(Neja Kovač, 9. b)

Osnovna šola Vič je skupaj z Združenjem veteranov 90/91 mesta Ljubljane in bivših ljubljanskih občin razpisala že 13. literarni natečaj »Moja rodna domovina«  Pod svobodnim soncem. Namen in cilj nagradnega natečaja nakazuje že naslov: domovina, domoljubje, narodna zavest,  ponos …

Naša domovina praznuje letos 30 let in naslov letošnjega natečaja je več kot zgovoren: Pod svobodnim soncem. Učenci so v svojih literarnih delih razmišljali o  moči malega naroda, da je preživel burno zgodovino in obstal v tem delu Evrope, kako smo lahko ohranili svoj materni jezik v stoletjih, ko so veliki sosednji osvajalski narodi druge neusmiljeno pokorili. Učenci so iskali podatke doma in v šoli, poslušali in brali spomine starejše generacije in se spraševali, kaj je bilo tisto veliko v nas samih že od nekdaj, da smo premagali vse ovire, da sedaj živimo res »pod svobodnim soncem«.

Tudi naši učenci so bili zelo uspešni.

Prejeli so tri nagrade in tri priznanja.

Vsi literarni prispevki bodo objavljeni v zborniku, ki je del nagrade oz. priznanja.

Nagrado za literarne prispevke so dobili:

• Doroteja Kovše, 6. a
  • Neža Kalšek – 6. b
  • Ana Šelih – 7. b
  • Eva Kovše, 9. b

Priznanja za literarne prispevke so dobili:

• Gaja Žnidarko Sovič, 6. a
  • Neja Kovač – 9. b

Iskrene čestitke v upanju, da bodo nagrade in priznanja spodbudile v vas željo po sodelovanju na literarnih natečajih tudi v bodoče.

Mentorici Jovita Kovač in Valentina Volavšek